Yaşlılık ve Yaşlı Sağlığı

28/04/2017 Yazar: ISTGETAM
sl2-1200x786.jpg

Yaşlılık, beraberinde çok sayıda sağlık sorunlarının olduğu bir süreçtir. Yaşlı popülasyonda hayat kalitesini artırma ve fonksiyonel bağımsızlığı sürdürme tedavinin temel amaçlarındandır. Yaşla beraber organlarda meydan gelen fizyolojik değişikliklerin yanı sıra çoklu hastalık varlığı yaşlı kişilerin multidisipliner ve multidimensional değerlendirilmesini gerektirir. “Kapsamlı geriatrik değerlendirme” yaşlının fiziksel, fonksiyonel, kognitif, psikolojik ve sosyoekonomik yönden detaylı incelenmesini ve sorunlara etkin çözüm sağlamasını hedeflemektedir.

Nüfus projeksiyonlarına göre Türkiye’nin yaşlı nüfus oranının 2023 yılında %10,2’ye yükseleceği ve “çok yaşlı” nüfuslu ülkeler arasında yer alacağı tahmin edilmektedir. Fiziksel olarak aktif bireylerin, inaktif bireylere göre genel sağlık durumları daha iyi, sağlık giderleri ve hareket kısıtlılıkları da daha azdır. Yaşlanmakla beraber kas kitlesi azalır, kırık riski artar. Ayrıca hipertansiyon ve kardiyovasküler riskler de artar. Akciğerdeki değişiklikler sonrası deniz seviyesinde hipoksi olmazken, rakım artmasıyla hipoksi riski artar. Dayanıklılık, kuvvet, esneklik ve denge egzersizleri ile neredeyse tüm alanlarda belirgin iyileşme sağlanabilir. Ayrıca kanser riskini azaltmada, duygu durumun düzelmesi ve kognisyonun iyileşmesinde ve diğer birçok kronik medikal durumda egzersizin pozitif etkileri tespit edilmiştir. Uygun hikaye ve fizik muayene sonrası nadir kontrendikasyonlar dışında hemen her yaşlıda uygun fizik egzersiz planı çizilebilir. Egzersiz planı çizilen yaşlı bireylerde unutulmaması gereken en önemli nokta, egzersizlerin dozunun başlangıçta daha düşük olması ve dozun genç bireylere göre daha yavaş arttırılması gerektiğidir.

İstanbul Gerontoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Projesi

Bu web sitesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği (İstanbul Geronteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Projesi)Projesi kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'ne ait olup İSTKA veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşleriniyansıtmamaktadır.”

İst-GETAM - İstanbul Gerontoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Projesi